Festival Avropa Voleybol Konfederasiyasının (CEV) tövsiyəsinə və devizinə əsasən təşkil olunub. 2016-cı ildən 4 ildən bir təsadüf edilən 29 fevral tarixində Azərbaycan voleybolsevərləri də bir araya gəlib, bayram ediblər.
Tədbir Azərbaycan Voleybol Federasiyasının (AVF) rəsmiləri, voleybolçular və məşqçilərinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarının ziyarəti ilə başlayıb. Voleybol ailəsi Ulu öndərin xatirəsini ehtiramla anıb. Sonra Ümummilli Liderin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini ehtiramla anaraq, məzarı üzərinə gül dəstələri qoyublar. Festival Azerreyl Voleybol Mərkəzində davam etdirilib.
Voleybolçular meydana dəvət olunduqdan sonra Dövlət himni səsləndirilib və festival açıq elan edilib.
Voleybol gününə həsr olunmuş tədbirdə Azərbaycan Gənclər və İdman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov, AVF-nin vitse-prezidenti Faiq Qarayev, milli komandamızın oyunçusu Şəfaqət Alışanova çıxış edib.
Festival iştirakçılarını salamlayan nazir müavini festival münasibəti ilə iştirakçılara nazir Azad Rəhimovun təbrikini çatdırıb. O bildirib ki, voleybol ölkəmizdə ən populyar idman növlərindən biridir: “Bu idman növü ilə məşğul olan çoxlu qız və oğlanlarımız var. Bunun sayəsində ölkəmizdə voleybol yüksələn xətlə inkişaf edir. Nəinki paytaxtda, Bakıdan kənarda da bu idman növünə xüsusi sevgi var. Arzu edirəm ki, növbəti Olimpiadada ölkəmiz bu növ üzrə milli komanda ilə də təmsil olunsun. Bu yolda hər birinizə uğurlar arzulayıram”.
Ardınca söz alan Faiq Qarayev də bu günün əhəmiyyətindən danışıb. O Azərbaycan voleybolunun inkişafında pay sahibi olan hər bir kəsə təşəkkürünü də çatdırıb: “Bu gün bizim bayramımızdır. Voleybolla məşğul olan hər kəsi təbrik edirəm. Dünyasını dəyişmiş veteran voleybolçularımızın ruhu şad olsun. Voleybolumuzun bu səviyyəyə çatmasında onların rolu danılmazdır. Bu gün hər birimiz Azərbaycan voleybolunun daha da inkişaf etdirilməsi üçün çalışırıq. Voleybolçularımıza, o cümlədən hər bir idmançımıza uğurlar və can sağlığı arzulayıram”.
Azərbaycan milli komandasının üzvü Şəfaqət Alışanova da bayramın hər bir voleybolçu kimi həyatında xüsusi bir yer tutduğunu vurğulayıb. O, voleybol ailəsi adından Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevə xüsusi təşəkkür edib. Bildirib ki, voleybolçular ölkə başçısının dəstəyini həmişə hiss edir: “Cənab Prezident idmana, voleybola xüsusi qayğı göstərir. Həmişə bizə dəstək olur. Voleybolçular adından cənab Prezidentə təşəkkür edirəm. O, ölkəmizdə keçirilən bütün yarışlarda oyunlarımızı arenadan izləyib, qələbə və məğlubiyyətimizdə yanımızda olub. Azərbaycan Voleybol Federasiyasının prezidenti Cavid Qurbanova da minnətdarlığımızı bildiririk. Bu idman növünə xüsusi diqqəti bizim inkişafımızda böyük rol oynayır. Voleybolu bizə sevdirən Faiq müəllimi həm təbrik edirəm, həm də təşəkkür edirəm. Bizə bu idman növünü o sevdirib. Hamını – rəhbərliyi, voleybolçuları, məşqçiləri, voleybolsevərləri bu gözəl bayram münasibəti ilə təbrik edirəm. Həmişə qələbə bizimlə olsun”.
Çıxışlardan sonra müğənni Vasif Məhərrəmli voleybolçuları və bu idman növünü sevənləri təbrik edib, musiqi proqramı ilə onlara sevincli anlar bəxş edib.
Azerreyl Voleybol Klubunun təşəbbüsü ilə yekunda istedadlı voleybolçuların seçimi oldu. Bakı şəhərində yerləşən 1, 2 və 3 saylı uşaq evlərindən 8-12 yaş aralığında 75 nəfər uşaq gətirilərək məşqçilər tərəfindən baxış keçirilib.Onlardan ən yaxşıları seçilərək, xüsusi nəzarətə götürülməsinə qərar verilib.

ЕЩЕ ОДИН ДЕНЬ ДЛЯ ВОЛЕЙБОЛА - 1DAYMORE4VOLLEYBALL
Федерация волейбола Азербайджана (#1DayMore4Volleyball) провела праздничное мероприятие под названием «Еще один день для волейбола».
Фестиваль был организован в соответствии с рекомендацией и девизом Европейской конфедерации волейбола (ЕКВ). 29 февраля, которое происходит раз в 4 года с 2016 года, собрались и отпраздновали азербайджанские волейбольные болельщики.
Мероприятие началось с посещения официальными лицами Федерации волейбола Азербайджана (АВФ), волейболистами и тренерами могилы общенационального лидера Гейдара Алиева. Волейбольная семья почтила память великого вождя. После этого они почтили память выдающегося ученого-офтальмолога, академика, пожизненного соратника общенационального лидера Зарифы Алиевой и возложили цветы к могиле. Фестиваль продолжился в Волейбольном Центре Azerrail.
После того, как волейболистки были приглашены на поле, прозвучал Государственный гимн, и фестиваль был объявлен открытым.
На мероприятии, посвященном Дню волейбола, выступили заместитель министра молодежи и спорта Азербайджана Исмаил Исмаилов, вице-президент AVF Фаиг Гараев, игрок нашей национальной сборной Шафагат Алишанова.
Приветствуя участников фестиваля, заместитель министра передал участникам поздравление министра Азада Рагимова по случаю праздника. Он сказал, что волейбол — один из самых популярных видов спорта в нашей стране: «У нас много девочек и мальчиков, которые занимаются этим видом спорта. Благодаря этому волейбол в нашей стране развивается по восходящей линии. Особая любовь к этому виду спорта существует не только в столице, но и за пределами Баку. Желаю, чтобы на следующей Олимпиаде наша страна была представлена ​​сборной такого типа. Желаю всем успехов на этом пути».
Следующий спикер, Фаик Гараев, рассказал о важности этого дня. Он также поблагодарил всех, кто заинтересован в развитии азербайджанского волейбола: «Сегодня у нас праздник. Поздравляем всех, кто занимается волейболом. Пусть возрадуются души наших волейболистов-ветеранов, изменивших свою жизнь. Их роль в достижении такого уровня нашего волейбола неоспорима. Сегодня каждый из нас работает для дальнейшего развития азербайджанского волейбола. Желаю успехов и здоровья нашим волейболистам, в том числе каждому спортсмену».
Шафагат Алишанова, член сборной Азербайджана, также подчеркнула, что праздник занимает особое место в жизни каждого волейболиста. От имени волейбольной семьи он особо поблагодарил Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева. Он сказал, что волейболисты всегда чувствуют поддержку главы страны: «Господин Президент с особой заботой относится к спорту и волейболу. Он всегда поддерживает нас. От имени волейболистов благодарю господина Президента. Он наблюдал за нашими играми с арены на всех соревнованиях, проводимых в нашей стране, был рядом с нами и в победах, и в поражениях. Мы также выражаем благодарность президенту Федерации волейбола Азербайджана Джавиду Гурбанову. Особое внимание к этому виду спорта играет большую роль в нашем развитии. Поздравляю и благодарю учителя Фаига, который привил нам любовь к волейболу. Он заставил нас полюбить этот вид спорта. Поздравляю всех - руководство, волейболистов, тренеров, любителей волейбола - с этим замечательным праздником. Пусть победа всегда будет с нами».
После выступлений певец Васиф Мугеррамли поздравил волейболистов и любителей этого вида спорта и подарил им счастливые моменты музыкальной программой.
В завершение по инициативе Волейбольного Клуба Azerrail был проведен отбор талантливых волейболистов. 75 детей в возрасте 8-12 лет были доставлены из детских домов №1, 2 и 3 города Баку и обследованы тренерами.