"AZƏRREYL"İN PREZİDENTİ: "ASILILIQDAN HEÇ VAXT XOŞUM GƏLMİR" - MÜSAHİBƏ
- Mən asan deməzdim. “Murov”la oyun çətin idi. Çünki onlara son günlərdə iki yeni voleybolçu gəlmişdi. Onların necə oyunçu olmaları bizim üçün qaranlıq idi. Artıq nəyə qadir olduqlarını bilirik. Kifayət qədər gərgin mübarizə oldu. Düzdür, ilk görüş bir qədər asan keçdi. Turnir cədvəlinin aşağı pillələrində qərarlaşan komanda ilə oynadıq. UNEC, demək olar ki, sıfırdan yığılıb, uzun müddət yox idi. Bu komandada təcrübəli və təcrübəsiz voleybolçulardan ibarət kollektiv hələ tam tənzimlənməyib. İnanıram ki, UNEC gələcəkdə daha yaxşı nəticələr əldə edəcək. “Murov”la görüşə çox ciddi hazırlaşmışdıq. Sürprizlərin olacağını bilirdik. Belə də oldu. Oyunçularımız yenə də ən yaxşı nəticə üçün əllərindən gələni etdilər.
- “Murov”la görüşün ilk hissəsində 12:17 hesabı ilə geridə olarkən hansı hissləri keçirdiniz? Həmin hissəni qalib tamamlayacağınıza inamınız var idimi?
- Qadın voleybolunda stress məsələsi çox gərgin olur. Müəyyən xallar itirdikdən sonra onların normal oyun təşkil etməsi baş məşqçidən asılıdır. Famil Ağayev həmin vaxt komandanı toparladı, özünü çox yaxşı tərəfdən göstərdi. Qızlar özlərinə inandılar və qələbə qazandılar. Bu, komanda idman növüdür. Bir oyunçudan heç nə asılı olmur. Məncə, belə vəziyyətlərdə baş məşqçidən çox şey asılıdır.
- İlk 4 matçdan sonra maksimum göstəriciyə imza atmısınız. Çempionatın startı ərəfəsində belə uğurlu başlanğıc gözləyirdiniz?
- Maraqlısı ondadır ki, demək olar bütün komandalar sıfırdan yaradılıblar. Ancaq ilk oyunlar göstərdi ki, “Azərreyl” uğurlu çıxış edir və hər şey yaxşı alınır. Yoldaşlıq görüşlərindəki nəticələr artıq bizə əminlik verirdi. Çempionat matçları da qızların bir-biriləri ilə yaxşı ünsiyyət qurduqlarını göstərdi.
- Qələbə seriyasının ardını gətirmək asan olacaq, yoxsa mübarizə getdikcə qızışır?
- Bayaq da dediyim kimi, “Murov”da yeni voleybolçular var. Onlar digərləri ilə birgə oyun təcrübəsi yığmayıblar. Növbəti matçlarda həmin təcrübə olacaq və tam fərqli oyun göstərə bilərlər. Açığı, “Murov”un oyunundan hələ bir az çəkinirəm. Nəsə deməyə qorxuram. Ancaq bəzi komandaların heyətində dəyişiklik olmayacağı üçün müəyyən şeyləri planlaşdıra bilərik.
- “Azərreyl” voleybolumuzun həmişə flaqmanı olub. Artıq demək olarmı ki, “Azərreyl” keçmiş günlərinə qayıdır?
- İnşallah, keçmiş günlərə qayıdacaq və ondan da yüksək nəticələr göstərəcək. Həmin zamandakı nəticələrin təkrarlanmasından danışmaq üçün hələ tezdir. Lakin inanıram ki, onlara nəinki çatacağıq, hətta daha artığını edəcəyik.
- İndidən sizi çempion saymaq olar, yoxsa bunun üçün tezdir?
- İdmanda hər an nəsə dəyişə bilər. Qızların xasiyyəti, stressi kişilərdən çox fərqlidir. Ona görə də, nəsə demək çətindir. Lakin komandama, onların əziyyətinin müsbət nəticələnəcəyinə inanıram.
- “Murov” sizə 0:3 hesabı ilə məğlub olduqdan sonra 4-cü pilləyə endi. Siz daha çox bu komandadan danışırsınız, halbuki “Azərreyl”lə eyni xala malik “Abşeron”un adını çəkmirsiniz. Onları ciddi rəqib kimi qəbul etmirsiniz?
- Geridə qalan 4 oyunda 1 set verdiyimiz yeganə komanda “Abşeron” oldu. Lakin “Abşeron”un oyununu artıq bilirik. “Murov”dan isə sürprizlər gözləyirəm. Qızların bu sürprizlərə necə reaksiya verəcəklərini bilmirəm. Bu üzdən daha çox çəkindiyim komanda “Murov”dur. Orada yeniliklər daha çoxdur. Bir aydan sonra fərqli oyun göstərə bilərlər.
- Heyətinizdə 3 əcnəbi voleybolçu çıxış edir və daha bir oyunçu cəlb etmək hüququnuz var. Pley-off ərəfəsində bunu reallaşdırmağımız mümkündürmü?
- Komanda artıq formalaşıb. Amma baş məşqçi ilə müəyyən danışıqlara başlamışıq ki, özümüzü sığortalamalıyıq. Məsələn, hücumda alternativimiz yoxdur, irəlidə bir voleybolçudan asılıyıq. Belə asılılıqdan heç vaxt xoşum gəlmir. Hər bir vəziyyətə hazır olmalıyıq. İdmanda təsadüfən hansısa zədə ola bilər. Belə olarsa, hücumçusuz qalmaq istəmirik. Bu baxımdan baş məşqçi ilə məsləhətləşirik. Çox az vaxt qalıb. Komandaya yeni oyunçu qoşula bilər.
- “Azərreyl”in ilk dəfə kişilərdən ibarət komandası da çempionatda çıxış edir. Əsas diqqəti qadınlara yönəldəcəksiniz, yoxsa kişilərə də eyni diqqət ayrılacaq?
- Kişilərdən ibarət komandamızda əsasən gənclərə yer vermişik. Onlardan indi qələbə gözləmirik. Hələ təcrübə toplamalıdırlar. Komanda 4 oyunda 2 qələbə qazanıb ki, bu da kifayət qədər yaxşı nəticədir. İnanıram ki, uğurlu çıxışın davamı gələcək. Təcrübə toplayırlar, yetişirlər, oyundan-oyuna daha yaxşı təsir bağışlayırlar. Bu da sevindirici haldır. Məşqlərində mütəmadi inkişaf görürəm. Hamısı rayonlardan yığılmış uşaqlardır. Bu layihənin uğurlu olması üçün əlimdən gələni edirəm.
- “Azərreyl” həmişə qadın voleybol komandası kimi tanınıb. Razılaşın ki, haradasa kişilərə ögeylik hiss olunur.
- Bəli, “Azərreyl” həmişə qadın komandası kimi tanınırdı. Lakin indi istəyirəm ki, həm qadın, həm də kişilərdən ibarət qalib komanda kimi tanınsın. İnanıram ki, buna nail olacağıq. Bu mövsüm və gələn mövsüm olmaya bilər, amma iki ildən sonra voleybolçularımız fərqli oyunlar göstərəcək və qələbələr qazanacaqlar. Sözsüz ki, əvvəlcə ölkə çempionu olacaq, sonra Avropada öz sözlərini deyəcəklər.
- Mövsümün əvvəlində saytımıza müsahibənizdə demişdiniz ki, avrokuboklara qatılacaqsınız. Çox güman ki, “Chelenc Cup”da çıxış edəcəksiniz. Həmin vaxt komandanın gücləndirilməsi ilə bağlı hansı addımlar atılacaq?
- Müəyyən addımlar atmaq üçün hələ tezdir. Bir çox ölkədə çempionat hələ bitməyib. Mövsüm başa çatmadığı üçün kimin necə çıxış edəcəyini, kimin zədə alacağını bilmirik. Müxtəlif sürprizlər ola bilər. Bir az gözləməliyik. Martın sonlarından - aprelin əvvəllərindən aktiv olaraq danışıqlara başlayacağıq. Bəli, komandanı gücləndirəcəyik. Çünki avrokubok tam başqa səviyyədir. Ona da hazır olmalıyıq və bu yöndə planımız var. Millinin xaricdə çıxış edən oyunçularını da heyətə cəlb etmək istəyirik. Danışıqlar onlarla başlayıb. Digərlərinə isə hələ baxılır. İnanıram ki, güclü komanda toplaya bilərik.

Interview of Farid Khalilov, president of "Azerrail" volleyball club, to apasport.az website
- I wouldn't say easy. The game against "Murov" was difficult. Because two new volleyball players came to them recently. It was unclear to us what kind of players they were. We already know what they are capable of. It was quite a tough fight. True, the first meeting was a little easier. We played with a team that was ranked at the bottom of the tournament table. UNEC, assembled almost from scratch, was absent for a long time. The collective of experienced and inexperienced volleyball players in this team has not yet been fully adjusted. I believe that UNEC will achieve better results in the future. We prepared very seriously for the meeting with "Murov". We knew there would be surprises. And so it happened. Our players again did their best for the best result.
- What feelings did you have when you were behind 12:17 in the first part of the meeting with "Murov"? Did you have confidence that you will win that part?
- In women's volleyball, the issue of stress is very intense. After losing certain points, it is up to the head coach to organize a normal game for them. Famil Agayev gathered the team at that time and showed himself very well. The girls believed in themselves and won. It is a team sport. Nothing depends on one player. I think a lot depends on the head coach in such situations.
- After the first 4 matches, you have signed the maximum score. Did you expect such a successful start on the eve of the start of the championship?
- The interesting thing is that almost all teams were created from scratch. However, the first games showed that "Azerrail" is performing successfully and everything is going well. The results in the friendly matches already gave us confidence. The championship matches also showed that the girls communicate well with each other.
- Will it be easy to follow the winning streak, or will the fight heat up more and more?
- As I said earlier, there are new volleyball players in "Murov". They have no experience of playing together with others. In the next matches, they will have the same experience and they can play a completely different game. Frankly, I am still a little afraid of the game of "Murov". I'm afraid to say something. But we can plan certain things as there will be no changes in the squad of some teams.
- "Azerrail" has always been the flagship of our volleyball. Can it be said that "Azerrail" is returning to its former days?
- Hopefully, he will return to the past and show even higher results. It is too early to talk about repeating the results of that time. But I believe that we will not only reach them, but even more.
- Can you be considered a champion from now, or is it too early for that?
- Something can change in sports at any time. The temperament and stress of girls are very different from men. Therefore, it is difficult to say anything. But I believe in my team, that their suffering will have a positive outcome.
- "Murov" dropped to the 4th place after losing to you with a score of 0:3. You talk more about this team, but you don't mention the name of "Absheron", which has the same score as "Azerrail". Do you not consider them as serious competitors?
- "Absheron" was the only team we lost 1 set in the remaining 4 games. But we already know the game of "Absheron". I expect surprises from "Murov". I don't know how the girls will react to these surprises. "Murov" is the team I avoid more than this. There are more innovations there. After a month, they can show a different game.
- There are 3 foreign volleyball players in your team and you have the right to attract one more player. Is it possible for us to make it happen on the eve of the playoffs?
- The team has already been formed. But we have started certain negotiations with the head coach that we should insure ourselves. For example, we don't have an alternative in attack, we depend on a volleyball player in front. I never like this kind of addiction. We must be ready for every situation. In sports, some kind of injury can happen accidentally. If that happens, we don't want to be without a striker. In this regard, we consult with the head coach. There is very little time left. A new player can join the team.
- For the first time, the men's team of "Azerrail" is also participating in the championship. Will you focus on women, or will men be given equal attention?
- In our men's team, we have placed mainly young people. We do not expect victory from them now. They still need to gain experience. The team has won 2 out of 4 games, which is quite a good result. I believe that the continuation of the successful speech will come. They gain experience, mature, and make a better impact game by game. This is a happy thing. I see constant improvement in his training. All of them are children gathered from regions. I am doing my best to make this project a success.
- "Azerrail" has always been known as a women's volleyball team. Agree that somewhere there is a sense of favoritism towards men.
- Yes, "Azerrail" was always known as a women's team. But now I want it to be recognized as a winning team of both women and men. I believe that he will succeed